Linmot – producent linek hamulcowych i mechanizmów regulujących Linmot to renomowany producent linek hamulcowych oraz...











Linmot – producent linek hamulcowych i mechanizmów regulujących Linmot to renomowany producent linek hamulcowych oraz...
Balkoniki i chodziki rehabilitacyjne – kluczowe wsparcie dla osób z ograniczoną mobilnością Balkoniki i chodziki...
Łóżka szpitalne są kluczowym elementem wyposażenia placówek medycznych, wpływając na komfort pacjentów i efektywność...
Linmot oferuje wysokiej jakości cięgna ciągowe i pchające, idealne do zastosowań w motoryzacji, maszynach i...
Artykuł podkreśla znaczenie linki zmiany biegu oraz linki gazu w autobusach, szczególnie ze względu na ich długą...
Dowiedz się gdzie kupić pancerz w oplocie bawełnianym, pancerz w oplocie z włókna, oryginalny pancerz w oplocie z włókna
Dowiedz się jak dobrać linę stalową do potrzeb?
Prześledź rolę lin stalowych w motoryzacji, od linki hamulcowej po linki przekładni kierowniczej. Zrozum, dlaczego...
Historia lin stalowych
Wynalezienie stali, stopu żelaza z węglem, było kluczowym krokiem w rozwoju lin stalowych. Stal charakteryzowała się wyjątkową wytrzymałością i elastycznością, co czyniło ją idealnym materiałem do produkcji lin.
Po raz pierwszy oficjalnie w 1834 roku w kopalni Carolina w górach Harzu w Niemczech użyto drucianej linii wyciągowej. Została ona zainstalowana na pochylni o długości 484 metrów. Pierwotnie lina stalowa nazywana więc była „Liną Alberta”. Dziś uważana jest za protoplastę obecnie produkowanych lin.
W całości wykonana była ręcznie, za pomocą stalowych drutów zwiniętych w splotki. Jej średnica, w przybliżeniu wynosiła 17 milimetrów. Pierwsza lina zrobiona była z trzech splotek czterodrutowych z drutów o średnicy 3,5 mm.
Lina Alberta była wykonana jako współzwita o łącznej długości 605 metrów, składała się z wielu niewielkich fragmentów drutów łączonych na zakładkę.
Oczywiście nie wytrzymywała ona dłuższej pracy, ale sama metoda zwijania lin stalowych przeszła do historii jako zwicie Alberta i jest stosowana do dzisiaj.
W latach 1837-1840 wynaleziono urządzenia, które umożliwiły bardzo dokładny wyrób splotek i lin. Na skutek tego z roku na rok rodziło się coraz więcej zakładów zajmujących się produkcją lin. Te zaś znajdowały szerokie zastosowanie w wielu branżach, szczególnie w intensywnie rozwijającym się przemyśle.
Leave a comment