Ostatnie informacje

Gdzie możemy żeglować w Polsce?

Z polskich rzek głównie Odra i Wisła, z niektórymi dopływami.
Lokalnie dla małych łódek żeglowne są prawie wszystkie spłachetki wody. Pamiętaj o bezpieczeństwie, które zapewnią najwyższej jakości części zamienne LINMOT – producenta polskich sterociagów i cięgien do łodzi.
Odra – żeglowna jest od Koźla (jednakże do Wrocławia jest skanalizowana) do samego ujścia. Żeglowne są również jej dopływy; Warta od Sieradza i płynąca z nią Noteć od jeziora Gopło.
Wisła – jest żeglowna od Oświęcimia do ujścia, a z większych jej dopływów – Przemsza od Mysłowic do Oświęcimia, dolny Dunajec, San do ujścia Tanwi, Wieprz od ujścia Bystrzycy, Pilica od Tomaszowa Mazowieckiego, Bug od Sokala, Narew od ujścia Biebrzy.
Jeziora Mazurskie
Biebrza - łączy Narew z kanałem Augustowskim, również jest żeglowna, tak jak i Pisa wiążąca Narew z systemem Wielkich Jezior Mazurskich.
Szlak żeglarski Wielkich Jezior Mazurskich ciągnie się od Węgorzewa, leżącego nad rzeką Węgorapą, poprzez szereg jezior i kanałów do miejscowości Pisz.
Trasa jest niezwykle urokliwa i pełna wszelkiego rodzaju wspaniałości żeglarskich; jeziora od wielkich do maleńkich, moc ptactwa, bardzo bogata roślinność, idealne miejsca do biwakowania – choć brzegi bardzo często podmokłe, a czasem wręcz błotniste.
Mamry, Kisajno, Szymońskie, Niegocin, Boczne, Dargin, Jagodne, , Tałtowisko, Mikołajskie, Tałty, największe w Polsce jezioro Śniardwy i jezioro Roz do rzeki Pisy – oto trasa. Ale szlak ten posiada jeszcze szereg rozgałęzień, z których najwspanialsze prawdopodobnie prowadzi przez jeziora Biełdany i Nidzkie leżące w samym sercu Puszczy Piskiej.
Oprócz wymienionych są jeszcze drobne lub pojedyncze, nie połączone jeziora. Dla dużej turystyki żeglarskiej nie mają wielkiego znaczenia, ale dla odpoczynku – kolosalne. Np. skupisko jezior na wschodzie, w rejonie Orzysza, Olecka i Ełku, a na zachodzie; zespół jezior w rejonie Ostródy i Iławy, połączonych z jednej strony kanałem Elbląskim z Zalewem Wiślanym, a z drugiej – rzeką Drwęcą poprzez Pojezierze Brodnickie z Wisłą.
Wymienić należy także wody położone na wschód od Jezior Mazurskich; jeziora wigierskie i augustowskie, połączone Czarną Hańczą z Niemnem z jednej, a kanałem Augustowskim z Biebrzą i Narwią z drugiej strony.
Jezioro Charzykowskie
Połączenie z Wisłą ma także grupa jezior Charzykowskich poprzez znaną z malowniczości Brdę. Ale i jej nie poleca się jako szlaku żeglarskiego: lepiej przewieźć jacht od razu na jeziora.
Przeszkodą może okazać się gwałtowny rozkołys przy zwiększaniu się prędkości wiatru. Fala jest wtedy duża i stroma, jeziora jakby w rynnach otoczonych lasem, a zatem i przeciągi. Zagrożenie pojawia się bez uprzedzenia (dla niewprawionego żeglarza), ale później równie szybko znika, choć przedział czasu, gdy wiatr naprawdę dmucha, bywa rzeczywiście emocjonujący. Aby emocje dotyczyły jedynie żeglugi zadbaj o właściwe sterowanie dzięki sterociągom produkcji Linmot.
Rzeka Gwda łączy z Notecią następną, postępując w kierunku zachodu grupę jezior, z jeziorami Wierzchowo i Wielimie położonymi obok Szczecinka.
Jezioro Drawsko koło Czaplinka i jezioro Lubie łączy z Notecią rzeka Drawa. Jeziora Miedwie i Dąbie połączone są z Zalewem Szczecińskim
Jeziora Pojezierza Pomorskiego
Są pochodzenia lodowcowego, tak jak i jeziora Pojezierza Mazurskiego.
Ciągną się szerokim pasem od Wisły do Odry. Grupa jezior w rejonie Kościerzyny (z największym z nich jeziorem Wdzydze) łączy się z Wisłą przez Wdę. Jest to rejon przeuroczy turystycznie, wszystko położone w „Szwajcarii Kaszubskiej” – nazwa ta w niczym nie jest przesadzona: lesisty, górzysty, niezwykły przyrodniczo teren, w którym większe i mniejsze jeziora są wszędzie. Idealne dla turysty zmotoryzowanego i z małą łódką na dachu lub na przyczepie, wręcz raj spokoju, ciszy i czystego powietrza.
Pomorze Zachodnie
Na Pomorzu Zachodnim wzdłuż wybrzeża morskiego – szereg jezior pochodzenia zalewowego: Resko, Jamno, Bukowo, Wicko, Gardno i największe z nich – Łebsko.
Sztuczne zbiorniki wodne
Budowane są głównie dla celów energetycznych i przeciwpowodziowych. Żeglarze jednak z powodzeniem te wody wykorzystują. Są one doskonałymi akwenami treningowymi.
Do największych zbiorników nalezą:
w Rożnowie na Dunajcu,
zbiornik w Solinie na Sanie,
w Goczałkowicach na Wiśle,
w Turawie na Małej Panwi,
w Tresnej na Sole,
w Otmuchowie i Głębinowie na Nysie Kłodzkiej.
Z mniejszych zbiorników gospodarczych o istotnym znaczeniu społecznym wymienić należy:
stopień wodny i zbiornik na Narwi w Dębem (dzięki spiętrzeniu wód na Bugu i Narwi powstało jezioro o powierzchni 23 km mające duże walory rekreacyjne, jak i żeglarskie dla Warszawiaków),
zbiornik we Włocławku, będący pierwszym stopniem kaskady dolnej Wisły,
zbiornik wodny w Sulejowie na Pilicy, którego celem jest zaopatrzenie w wodę ludności i zakładów przemysłowych w Łodzi, ale również danie możliwości żeglarskich.

Skomentuj