Ostatnie informacje

Auta elektryczne

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniu naszej planety oraz jej złej kondycji. Codziennie na ulice wyjeżdża setki tysięcy samochodów, które wydzielają szkodliwe dla otoczenia i człowieka spaliny. W trosce o naszą planetę oraz jej przyszłość, osoby będące producentami samochodów sięgają po bardziej ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu, na ulice w naszym kraju, każdego dnia wyjeżdża coraz więcej samochodów elektrycznych. Co by nie było zbyt kolorowo- działania tych maszyn także wywołują wiele wątpliwości oraz dyskusji co do ich „świetności”. Samochód elektryczny bez prawa jazdy, czy jest to możliwe?  W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tym typie samochodów. 

Samochód elektryczny- jak działa? 

Rodzaj silnika to element stanowiący główną różnicę między samochodami klasycznymi a elektrycznymi. W klasycznych występują silniki spalinowe, które są wprowadzane w ruch poprzez paliwo. W samochodach elektrycznych występują silniki elektryczne, które do swej pracy wykorzystują przemiany elektrodynamiczne i magnetodynamiczne. Wirnik i stojan umożliwiają przemianę prądu w ruch, możliwe jest to poprzez ich obrót w polu magnetycznym. Energia, jaka wytwarzana jest z paliwa, tracona jest nieodwracalnie. W nowoczesnych samochodach sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Energia kinetyczna, która tracona jest podczas hamowania, może być częściowo odzyskana. Samochody elektryczne różnią się od klasycznych także akumulatorem, który jest zamiast zbiornika paliwa. Należy go regularnie ładować, bez tego samochód nie będzie jeździł. Moduł, który zasila samochód, wyposażony jest w system chłodzenia. Ten zaś odpowiedzialny jest za zapobieganie przegrzania się baterii. Wszystkim tym zarządza komputer, stale monitoruje on stan akumulatora, poziom baterii, a także odzyskiwanie energii podczas hamowania. 

Samochód elektryczny- jego ładowanie 

Naładowanie samochodu elektrycznego najszybciej możliwe jest na stacjach szybkiego ładowania, a cały ten proces trwa około godziny, przy czym tankowanie samochodu klasycznego to kwestia paru minut, trzeba więc na tę czynność wygospodarować sobie trochę więcej czasu. Jeśli w okolicy nie ma dostępu do tego typu stacji, akumulator można naładować w domowych warunkach. Wykorzystane do tego jest wówczas zwykłe gniazdko. Są osoby, które wolą tę formę ładowania ze względu na jej wygodę, ale ma ona także znaczącą wadę- trwa ona znacznie dłużej od ładowania samochodu elektrycznego na specjalnej stacji. Od czego zależy czas ładowania? Zależy on od pojemności akumulatora, od tego zależna jest także liczba kilometrów, jakie można przejechać po pełnym naładowaniu. 

Samochód elektryczny- jak ma się do bezpieczeństwa? 

Wiele osób nurtuje pytanie: Czy samochody elektryczne są bezpiecznym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowana i brzmi ona: Tak, są jak najbardziej bezpieczne. Zagrożenia, jakie związane są z ładowaniem samochodu, niwelują różnego rodzaju zabezpieczenia. Mają one na celu ochronę pojazdu, jak i samej ładowarki. Zabezpieczenia te prowadzą do tego, że do samochodu nie przepłynie prąd, dopóki wtyczka nie zostanie umieszczona w gnieździe poprawnie. Elektryczne samochody budzą także obawy przed ich myciem na myjni. Nie należy się o to martwić, ponieważ posiadają one szczelne zamknięcia gniazda ładowania, które skutecznie je zabezpieczają przed wodą. 

Zalety wynikające z użytkowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne można rozpoznać poprzez zielone tablice, które zdecydowanie się wyróżniają, pomagają one więc w ich identyfikacji. Od lutego 2020 roku samochody elektryczne dostały zielone światło do poruszania się po pasach dla autobusów. Jest to niezwykle doceniane zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy na drogach tworzą się olbrzymie korki, możliwość ta pozwala je po prostu omijać. Osoby, które posiadają samochody elektryczne, mają możliwość parkowania ich  za darmo na parkingach, które są płatne. Auta elektryczne charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Liczba zalet tego typu samochodów stale rośnie. Samochody spalinowe będą więc w ciągu najbliższych lat obciążone coraz to wyższymi opłatami i podatkami. Zatem warto pochylić się nad myślą o zakupie samochodu ekologicznego, który posiada silnik elektryczny. Samochody elektryczne bez prawa jazdy- jak to wygląda? Czy jest możliwość dodania kolejnej zalety do samochodów elektrycznych? 

Koszty utrzymania samochodu elektrycznego vs samochodu klasycznego 

Co najczęściej jest brane pod uwagę przy zakupie samochodu? Na pewno koszty eksploatacji, serwisu oraz potencjalne długookresowe oszczędności. Te trzy czynniki są szczególnie „na tapecie”, kiedy kierowca zastanawia się nad zmianą swojego spalinowego samochodu na elektryczny. Branża samochodów elektrycznych jest w fazie szybkiego rozwoju, a pandemia COVID-19 w żaden sposób temu nie przeszkodziła. Wzrosła ona do tego stopnia, że samochody elektryczne są już w ofercie większości marek. Sceptycy wierzyli, że elektryki nie będą miały siły przebicia na polskim rynku, ten na przekór im reaguje coraz bardziej optymistycznie. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych przeprowadził badania, według których w październiku poprzedniego roku (2021), w Polsce zarejestrowanych było 33 143 samochodów elektrycznych. Co o kosztach utrzymania elektryków sądzą sami kierowcy? W połowie 2021 roku, 85% badanych właścicieli samochodów elektrycznych sądziło, że koszty ich utrzymania nie są droższe od kosztów utrzymania samochodów spalinowych. Aż 97% osób, które zostały poddane ankiecie przyznało, że nie zdecydowałoby się na powrót do klasycznego modelu samochodu. Najbardziej rozpowszechnionym stwierdzeniem wśród kierowców na temat samochodów elektrycznych jest: Drogie w zakupie, ale tanie w eksploatacji. Jednak jeśli chodzi o zakup samochodu, to można napotkać się na coraz lepsze oferty, a także programy wsparcia. 

Pojazd elektryczny bez prawa jazdy 

Wiele osób nurtuje pytanie: Auto elektryczne bez prawa jazdy- czy to możliwe? Na rynku dostępne są pojazdu, które mogą być kierowane przez osoby nieposiadające uprawnień do prowadzenia samochodów. Auta elektryczne bez prawa jazdy- jakie? Samochody, które może prowadzić osoba nieposiadająca prawa jazdy, to tak zwane mini cary (z ang. Malutkie autka). Inne pojazdy podlegają pewnym przepisom i wymogom prawnym. Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy do 50 cm są nazwane czterokołowymi mini carami. Samochody te szykują się powoli na podbicie polskiego rynku motoryzacyjnego, gdyż już zaczynają odgrywać ważne role. Mini car jest niewielkich rozmiarów autem czterokołowym, dwuosobowym, a jego prędkość nie przekracza 45 km/h, jest więc stosunkowo powolnym pojazdem. Póki co, taki pojazd elektryczny bez prawa jazdy jest bardzo rzadko widziany na naszych drogach. Warto podkreślić „póki co”, gdyż sytuacja ta się zmienia. Mini cary dają możliwość poruszania się samodzielnie po drogach osobom, które z różnych przyczyn nie uzyskały uprawnień do kierowania pojazdami. Niestety, ale prawo jazdy obecnie wiąże się z dużymi kosztami, a też nie każdy czułby się pewnie, prowadząc samochód rozpędzony do większej prędkość. Te auta elektryczne bez prawa jazdy, mają budowę zbliżoną do normalnego samochodu osobowego. Mogą być one jednak zarejestrowane jako motorowery. Projektowane są one w taki sposób, aby ich ciężar był równo rozłożony. Fizycznie więc nie mogą one dachować. Pojazdy bez prawa jazdy lub też takie z prawem jazdy kategorii AM to ukłon w stronę osób niepełnoletnich, które pragną poruszać się po drogach jak osoby, które skończmy już 18 lat. Ważne jest jednak to, aby zapoznać się dokładnie z przepisami ruchu drogowego, ponieważ niejednokrotnie bywają one mylnie interpretowane. 

Podsumowanie 

Czy warto zainwestować w samochód elektryczny? To zależy, ale od czego? Jeśli ma się, miejsce do ładowania takiego samochodu i ma być on wykorzystywany do codziennego dojeżdżania do pracy, na uczelnie czy do szkoły to tak, jest to opłacalne. Dla osób, które mogą mieć problem z ładowaniem, to mimo wielu zalet tego samochodu, to jeszcze nie jest moment na jego zakup. Elektryki to technologia, która na rynku jest jeszcze świeża i do momentu, kiedy sieć ładowarek nie zostanie rozbudowana, to korzystnie z takiego samochodu może okazać się uciążliwe. Wątpliwość nie ulega jednak fakt, że z czasem samochody elektryczne zdominują rynek polski, na ulicach będzie można zaobserwować coraz więcej aut z zielonymi tablicami, a wówczas stacje ładowania będą dostępne tak samo, jak stacje benzynowe.

Skomentuj